انجمن صنفی مشاوران و پیمانکاران گازرسانی به صنایع استان تهران

انجمن صنفی مشاوران و پیمانکاران گازرسانی به صنایع استان تهران

انجمن صنفی مشاوران و پیمانکاران گازرسانی استان تهران

ثبت رکورد جدید مصرف گاز در روزهای گذشته

ثبت رکورد جدید مصرف گاز در روزهای گذشته

ثبت رکورد جدید مصرف گاز در روزهای گذشته مجید چگنی با اشاره به ثبت رکورد تازه مصرف گاز در روز پنجشنبه (۲۶ آبان‌ماه)، گفت: با آغاز زمستان زودرس امسال که از اوایل آبان‌ماه آغاز شده، در نیمه دوم این ماه نسبت به همین بازه زمانی در سال پیش و پنج سال گذشته، مصرف‌های خانگی و تجاری به‌واسطه برودت بیش از حد هوا به‌ویژه در استان‌های شمالی کشور، افزایش ۲۰ درصدی را تجربه کرد.

وی با بیان اینکه این مقدار رشد مصرف در آبان‌ماه، نشان از وضع نه‌چندان مطلوب است، ادامه داد: ما باید بدانیم که اکنون مقدار تولید گاز محدود است؛ ما یک پارس جنوبی بیشتر نداریم که طرح‌های توسعه‌ای آن تقریباً به پایان رسیده و در کوتاه‌مدت، شرایط خوبی برای تولید گاز نداریم.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران افزود: از این رو، از هم‌وطنان می‌خواهیم تا با انجام اقدام‌های ساده‌ای مانند تنظیم دمای رفاه ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتیگراد، پوشیدن لباس‌های گرم، محدود کردن فضای گرمایشی در منازل، خاموش کردن وسایل گرمایشی زمان ترک منازل و اماکن دولتی و اجتماعی، ما را در بخش مصرف همراهی کنند تا بتوانیم بی‌دغدغه زمستان امسال را هم پشت سر بگذاریم.

چگنی تصریح کرد: این اقدام‌های به ظاهر ساده می‌تواند تا ۱۰ درصد ذخیره انرژی را به‌دنبال داشته باشد که به ما این امکان را می‌دهد تا در تأمین گاز نیروگاه‌ها و بخش خانگی و تجاری در فصل سرد، مشکل خاصی نداشته باشیم.

وی با اشاره به ۲۸ میلیون مشترک گاز در سراسر کشور و در همه بخش‌ها، بیان کرد: اگر هر واحد با کاهش دمای محیط، یک مترمکعب که رقم بسیار ناچیزی است، صرفه‌جویی کند ما به رقم ۲۸ میلیون مترمکعب کاهش در مصرف گاز دست می‌یابیم که برای ما رقم بسیار بزرگی است و با یک فاز پالایشگاه پارس جنوبی برابری می‌کند.

معاون وزیر نفت در امور گاز در پایان، اظهار کرد: این حجم از صرفه‌جویی که در واقع به نوعی همان بهینه مصرف کردن انرژی است، می‌تواند ناترازی و مشکل اوج مصرف در فصل سرما را برطرف و عبور ما را از زمستان، آرام و بدون دغدغه کند.

همچنین چگنی در گفت‌وگو با صدا و سیما، با اشاره به ابلاغیه معاون اول رئیس جمهور مبنی بر صرفه جویی گاز در ادارات و سازمان‌های دولتی گفت: پس از صدور این ابلاغیه همکاران من در شرکت ملی گاز تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا بتوانیم سازمان‌ها و ادارات دولتی را کنترل کرده تا میزان مصرف سوخت شأن پایین بیاید.

وی افزود: در این زمینه بازرسی‌هایی را آغاز کردیم و در شروع کار از سازمان‌ها و ادارات وابسته به وزارت نفت آغاز کرده‌ایم تا نشان دهیم خودمان پیشگام در این قضیه هستیم.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: براساس ابلاغیه معاون اول رئیس جمهور سازمان‌ها باید دمای محیط خود را بین ۱۸ تا ۲۱ درجه قرار دهند و موتورخانه‌ها و سیستم‌های گرمایشی‌شان را یک ساعت زودتر از شروع کار روشن و یک ساعت قبل از پایان کار خاموش کنند و در روزهای تعطیل سیستم‌های گرمایشی را خاموش نگه دارند.

وی افزود: در اجرای این ابلاغیه ابتدا به ارگان‌ها و اداراتی که این مساله را رعایت نکنند اخطار کتبی داده می‌شود، اما در مرحله دوم اگر باز هم تخلفی دیده شود گاز آن ارگان و سازمان را قطع خواهیم کرد.

چگینی در خصوص راهکارهای کنترل مشترکان پرمصرف خانگی هم گفت: در این زمینه نیز برنامه‌هایی داریم و جرایم بسیار سنگینی را برای آن دسته از مشترکان پرمصرف در نظر گرفته‌ایم.

وی با تکذیب شایعاتی مبنی بر گران شدن قیمت گاز خانگی افزود: هیچ افزایش قیمتی برای گاز نخواهیم داشت و کسانی که براساس الگوی مصرف گاز را بهینه استفاده کنند افزایش قیمت نخواهند داشت، اما تعرفه مشترکان پرمصرف افزایش می‌یابد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در خصوص میزان افزایش تعرفه گاز مشترکان پرمصرف گفت: هنوز میزان افزایش این تعرفه‌ها مشخص نشده است، اما جریمه مشترکان پرمصرف بسیار سنگین و قابل توجه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *