انجمن صنفی مشاوران و پیمانکاران گازرسانی به صنایع استان تهران

انجمن صنفی مشاوران و پیمانکاران گازرسانی به صنایع استان تهران

انجمن صنفی مشاوران و پیمانکاران گازرسانی استان تهران

تصویب ۱۰ میلیارد دلار پروژه‌ جدید نفت و گاز توسط کشورهای حاشیه خلیج فارس

تصویب ۱۰ میلیارد دلار پروژه‌ جدید نفت و گاز توسط کشورهای حاشیه خلیج فارس
203
۱۴۰۰-۰۲-۰۲
admin

تصویب ۱۰ میلیارد دلار پروژه‌ جدید نفت و گاز توسط کشورهای حاشیه خلیج فارس کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس اعلام کردند ۱۰ میلیارد دلار پروژه‌های جدید در بخش نفت و گاز در سه ماهه اول ۲۰۲۱ داشته‌اند. ارزش کل پروژه‌های این کشورها در کل بخش‌ها به ۳۲.۳ میلیارد دلار می‌رسد.

صنعت نفت و گاز شورای همکاری خلیج فارس که از کشورهای بحرین، کویت، عمان، قطر، عربستان و امارات تشکیل شده است، از نظر ارزش پروژه‌ها در سه ماهه اول سال جاری میلادی پس از بخش صنایع همگانی در رتبه دوم قرار داشت.

ارزش کل پروژه‌های اعلام شده در بخش صنایع همگانی در این مدت به ۱۴.۵ میلیارد دلار می‌رسید.

سهم عربستان از کل پروژه‌های اعلام شده در این مدت در تمام بخش ها ۵۴ درصد معادل ۱۹ میلیارد دلار بود و پس از آن قطر با ۲۱ درصد قرار دارد.

در بخش نفت و گاز بیشترین سهم مربوط به قطر می‌شود که ۱۰ میلیارد دلار پروژه‌های جدید نفت و گاز در سه ماهه اول ۲۰۲۱ داشته است. بیشتر این پروژه‌ها مربوط به توسعه ظرفیت گاز طبیعی مایع این کشور می‌شود.

قطر در فوریه ۲۰۲۱ بزرگترین پروژه گاز طبیعی مایع جهان را از نظر ظرفیت اعلام کرد. شرکت قطر پترولیوم تصمیم نهایی خود را برای سرمایه‌گذاری در ساخت پروژه شرق «میدان شمالی» اعلام کرد که قرار است ظرفیت تولید گاز طبیعی این کشور را از سالانه ۷۷ میلیون تن به ۱۱۰ میلیون تن تا ۲۰۲۵ برساند. انتظار می رود این پروژه تولید را در سه ماهه پایانی ۲۰۲۵ آغاز کند. هزینه این پروژه برابر با ۲۸.۷۵ میلیارد دلار است که یکی از بزرگترین سرمایه‌گذاری‌های این صنعت در سال‌های اخیر به حساب می‌آید.

قطر همچنین یک فاز توسعه‌ای دیگر را در میدان شمالی برنامه‌ریزی کرده است. میدان شمالی بزرگترین میدان گاز طبیعی دنیاست که قطر آن را با ایران سهیم است. فاز توسعه‌ای دوم مربوط به پروژه جنوب «میدان شمالی» می‌شود که قرار است ظرفیت تولید گاز طبیعی مایع قطر را از ۱۱۰ میلیون تن در سال به ۱۲۶ میلیون تن برساند و انتظار می‌رود تولید در آن از ۲۰۲۷ آغاز شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *